בשלובים: 3187 חברי רשת, 206.קבוצות

לימודים בישראל , הקריירה בפתח

632 צפיות

לימודים בישראל, הקריירה בפתח

השכלה גבוהה היא אחת מאבני היסוד של מדינת ישראל: המשאב העיקרי שלנו הוא האינטליגנציה והידע, שוק העבודה התמקצע והשתכלל ותואר ראשון הוא דרישת סף עבור חלק ניכר מהמשרות המוצעות בארץ, ובהתאם לימודים אקדמיים הפכו בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד ממסלול החיים של רבים מבוגרי התיכון. 

בהתאם, אפשרויות הלימודים בישראל הולכות ומתרחבות כל העת. לצד האוניברסיטאות הוותיקות ישנן יותר ויותר מכללות, כשפן נוסף של ההתרחבות המשמעותית של אפשרויות הלימודים בישראל הוא מוסדות הלימוד הייעודיים בתחומים ספציפיים (למשל, עיצוב גרפי, עריכת וידיאו או תכנון חווית משתמש).

מקום שני בעולם

מחקר רחב היקף של הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (הידוע בראשי התיבות OECD) מדרג את ישראל במקום השני בעולם (!) מבחינת אחוז בעלי ההשכלה הגבוהה. על פי המחקר, שהתוצאות שלו התפרסמו ב- 2012, כמעט כל ישראלי שני הוא בעל השכלה גבוהה, וליתר דיוק 46% מאיתנו הם כאלה, כשהמדינה היחידה בעולם שניצבת לפנינו היא קנדה (חלק ניכר מההצלחה של קנדה, אגב, נזקף לזכות מדיניות עידוד הגירת אקדמאים אליה).

על סמך נתון מרשים זה קל להבין איך ישראל, למרות היותה מדינה קטנה ומעוטת משאבי טבע, הפכה למובילה בתחומים כה רבים – ועוד יותר קל להבין, וחשוב להבין, מדוע לימודים בישראל הם חובה לכל מי שנמצא בשלב בו הוא מחליט כיצד ייראו חייו: בלי תואר ראשון או לימודי תעודה הסיכויים להשתלב במשק מתקדם ומודרני כמו זה הקיים בארץ נמוכים.

לימודים בישראל – המגמה ברורה

גם על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המגמה ברורה: שיעור הנשים בעלי השכלה גבוהה כמעט והוכפל מתחילת שנות התשעים של המאה העשרים ועד לימינו אנו, וגם בקרב הגברים נרשמה עלייה משמעותית (אגב, מבחינת השכלה ישנו יתרון מובהק לנשים, המהוות כ- 55% מכלל האקדמאים בישראל).

כתוצאה מכך המעסיקים יכולים להיות בררנים יותר כשהם בוחנים את המועמדים למשרות שונות ובפרט לייחס משקל נכבד ללימודים בישראל. חשוב לציין כי סעיף ההשכלה בקורות החיים הפך משמעותי גם כשעל פניו הוא לא בהכרח רלוונטי, ולדוגמה מבט חטוף בכל לוח דרושים יגלה כי גם למשרות פקידות ומזכירות רבות אחת מדרישות הסף היא תואר ראשון – וכמובן שעבור משרות איכותיות במיוחד לימודים רלוונטיים הם קרש קפיצה מעולה.

למה לימודים הפכו למרכיב משמעותי בקריירה?

הסיבה העיקרית בגינה לימודים בישראל הם מפתח להצלחה בקריירה היא ההשתנות הבלתי פוסקת של העולם בכל תחום ותחום כמעט.

כתוצאה מכך אחד הכישורים החשובים ביותר הוא יכולת לימוד, שמאפשרת לעובדים להסתגל לתמורות ולהפיק מעצמם את המרב בכל מצב. במסגרת לימודים גבוהים זוכים הסטודנטים לא רק בידע ספציפי אלא גם משכללים מאוד את יכולות הלמידה שלהם, דבר שהופך אותם מוכנים לעולם של ימינו, המחייב בעצם למידה בלתי פוסקת.

יתרון נוסף של לימודים הוא שהם מקנים ראייה רחבה יותר של המציאות, וכתוצאה מכך גם יכולת קבלת החלטות טובה יותר בכל תחום.

המאמר מוגש באדיבות אתר Elimudim המכיל את כל המידע הנחוץ לפני תחילת לימודים בישראל - www.elimudim.co.il