בשלובים: 3034 חברי רשת, 204.קבוצות

תביעה בשל רשלנות רפואית - מתי כדאי לשקול ?: שינויים

231 צפיות
עדכון אחרון 17:49 @ 27-09-2017 על ידי גיא נסים אביחי דר עורכי דין רשלנות רפואית

אירועי רשלנות במערכת הרפואית מתרחשים כל הזמן. אולם, הזכות לפיצוי כספי קיימת רק במידה שהרשלנות גרמה לנזק. מהם המקרים בהם יש לחשוד ברשלנות רפואית, מתי נוצרת עילת תביעה ומתי "משתלם" לתבוע? כל התשובות לפניכם:

על מנת שטיפול רפואי ייחשב לרשלני, יש צורך להוכיח כי מדובר בטיפול בלתי סביר- טיפול שאינו מבוסס על דרך טיפול מקובלת בפרקטיקה היומיומית ומוכרת בספרות המקצועית. לפעמים הרשלנות חבויה ומסתתרת עמוק בתוך גליונות התיק הרפואי ולפעמים הרשלנות גלויה גם לעין בלתי מקצועית. יחד עם זאת, המערכת הרפואית אינה ממהרת לגלות טעויותיה בפני המטופלים ולפעמים אפילו מטשטשת ומטייחת את שקרה, תוך כדי הפניית אצבע מאשימה כלפי "יד הגורל" או סטטיסטיקה כללית. כעורכי דין המתמחים ברשלנות רפואית מזה שנים רבות, אנו ממליצים במקרים מחשידים לפנות לייעוץ עם עו"ד, על מנת שייבחן המקרה. מקרים מחשידים לדעתנו הם למשל המקרים האלו:

מקרה בו ניתוח נכשל או נגרם סביבו נזק לחולה

מקרה בו נולד ילד עם מומים או תסמונת גנטית על אף שנעשה מעקב הריון 

מקרה בו לידה הסתיימה עם נזקים לאם או לתינוק

מקרה בו אובחנה מחלת סרטן בשלב מתקדם

מקרה בו אובחן התקף לב או אירוע מוחי באיחור

מקרה פטירה במסגרת אשפוז בבית חולים

רשימה זו הינה חלקית בלבד וכמובן שיכולים להיות מקרים נוספים המרמזים על רשלנות רפואית. לכן, חשוב להיות עירניים, לא להתפתות להסברים שונים (גם אם נשמעים משכנעים), ולהתייעץ בנדון עם עו"ד לרשלנות רפואית.

כאמור לעיל, לא מספיק שהתרחשה רשלנות רפואית כדי להצדיק פיצוי אלא צריך להצביע גם על נזק שנגרם בשל אותה רשלנות. כך למשל אם רופא שוכח פד ברחם שנפלט לאחר מכן ללא צורך בניתוח או התערבות מורכבת, אז אכן זו היתה רשלנות לשכוח הפד ברחם, אולם לא נגרם נזק עקב "מזל" של המטופלת (או של הרופא...). דומה הדבר למצב בו הונח עציץ על חלון מרפסת כשבחוץ סערה שוררת- העציץ נופל מגובה רב אך איש לא ניפגע...

במידה שאכן ניתן להראות שהרשלנות גרמה לנזק, עולה השאלה האם הנזק מצדיק תביעה-שכן בסופו של דבר תביעת רשלנות רפואית הינה עניין כלכלי- מטרתה- השגת פיצוי כספי. לכן, אם מדובר בנזק קטן או חולף, אזי שיקולי עלות ההליך המשפטי אל מול התועלת הצפויה יכולים להוביל למסקנה שאין הצדקה כלכלית לתביעה.

 

אנו ממליצים לא לשקוד על השמרים, תיקים יכולים להתיישן (בד"כ תוך 7 שנים), ולכן אם עברתם אירוע רפואי כושל שגרם לכם נזק מוחשי פנו להתייעץ עם עורכי דין לרשלנות רפואית שייבחנו עבורכם האפשרות להגיש תביעת רשלנות רפואית.