בשלובים: 3033 חברי רשת, 204.קבוצות

חדש בשלובים מספר 19, אוגוסט 2014

2310 צפיות
 • ציבורי
מאת יורם אורעד 10:02 @ 08-08-2014

צוות שלובים:
יורם אורעד
ד"ר סמדר בר טל
סוזן צעירי

אנו שמחים להגיש לכם את הגליון החדש של חדש בשלובים, עלון רשת שלובים. הגליון מוגש לכם בעיצומה של מלחמה - מבצע צוק איתן, בתקווה שהשקט יחזור אלינו בקרוב.  בגליון החדש מוגש לכם מבחר מן המידע הרב והמגוון ששיתפו חברי שלובים מאז צאת הגיליון הקודם של העלון. מטבע הדברים חלק מן הפריטים הרבים שעלו ברשת נוגע למצב החירום בו אנו נמצאים.


עקבו  אחרי שלובים גם בחשבון הטוויטר של שלובים ובדף הפייסבוק של שלובים.
 
בברכה
 
יורם אורעד, המנהל הפדגוגי של שלובים

 

image 

 

 

הבלוג המרכזי

מאז צאת הגליון האחרון של חדש בשלובים פורסמו בבלוג המרכזי ארבעה מאמרונים חדשים. אחד מתוכם התייחס למצב החירום שאנו חווים אותו כבר כחודש ימים:

  

 

לפניכם מגוון קישורים המציעים חומרים הנוגעים להתמודדות במצבי חירום. אנחנו מזמינים אתכם בחום להשתמש בקישורים וגם לשתף קישורים נוספים הנוגעים להתמודדות במצבי חירום כדי להרחיב את מאגר הקישורים לשימוש כלל ילדינו:

 

 • אוח - לומדים מרחוק: פעילויות של משרד החינוך לשעת חירום. בין היתר מופיעה בו חוברת הנחיות למידה בחירום, עדכונים לחדר המצב של מטה "קיץ אחר" - מחנכים מסביב לשעון, ורשימת אתרי תוכן ללמידה חוויתית.
 • גלים - אמנות ותרבות: כולל בתוכו פעילויות באמנות, ספורט, ספרות, יצירה, פנאי. מיועד ליסודי. האתר משלב בתוכו משחקים וסיפורים להשמעה. פתוח לכולם ללא סיסמה.
 • עץ הדעת עם ילדי הדרום: מציע לימודי אנגלית, מתמטיקה ולשון ליסודי. לרגל מצב החירום, האתר מאפשר גישה לתכניו לכלל הציבור ללא תשלום וללא צורך בשם משתמש וסיסמא.
 • בריינפופ - מציע פעילויות ליסודי במדעים, טכנולוגיה, מתמטיקה, גיאוגרפיה, בריאות, חברה ותרבות, מוזיקה ואמנות. פתוח לכולם. פרטי הגישה הם: שם משתמש: - שקט, סיסמא - שקט.
 • לבנו עם עם ילדי ישראל - קייטנה דיגיטלית  -פעילויות ליסודי באנגלית, זהירות בדרכים וגלישה בטוחה באינטרנט. הפעילויות כוללות, בין היתר, משחקים וחידונים. האתר פתוח לכולם ללא סיסמה.
 • העולם המתמטי האינטראקטיבי - פעילויות בתחום המתמטיקה לעל יסודי. מתמטיקה וגיאומטריה לחטיבת הביניים ולחטיבה העליונה. פתוח לכולם ללא סיסמה.
 • פעילויות לשעת חירום, של רשת עמל: ריכוז של קישורים ופעילויות בנושאים שונים. פתוח לשימוש לקהל הרחב ללא תשלום.
 • אתר מכון דוידסון: אתר למדעים שבו ניתן למצוא ניסויים מדעיים, חידות להפעלת המחשבה, והסברים מדעיים מרתקים בשפה ברורה ומובנת. 
 • מצפה הכוכבים ברקת: אתר העוסק בחלל. זהו אתר האינטרנט של מצפה הכוכבים "ברקת" המציג תכנים בנושאי חלל ואסטרונומיה. ניתן למצוא בו מידע מרתק בנושאי חלל, הסברים פשוטים, ותמונות חלל מדהימות. 
 • אלף אפס - שעשועי מתמטיקה: אתר משחקי חשבון ומתמטיקה לאתגור המחשבה. באתר עשרות משחקים.
 • לומדים אנגלית: אתר ללימוד אנגלית. מציע משחקים, פאזלים והפעלות לשיפור הכרת האותיות, הקריאה, אוצר המילים והדקדוק האנגלי.
 • סרטון הסברה | Terror(מתוך הבלוג של אפרת מעטוף): סרטון אנימציה היכול להוות פתיח לשיח בקבוצה בנוגע לזכות ישראל להגיב ובנוגע לדעת הקהל העולמית.
 • שימוש בסביבה מקוונת במערכת החינוך בשעת חירום: מאמר של ד"ר אברום רותם.

 

מתוך מאמרון הבלוג המרכזי צבע אדום- קישורים חינוכיים לשעת חירום

 

דנים בשלובים

עמיר פריימן כתב את מאמרון הבלוג חינוך - מהות ורוח, אסופת מאמרים על ליבת החינוך ותכליתו. המאמרון עוסק באסופת מאמרים בתחום החינוך שפרופ' ישעיהו תדמור ועמיר פריימן ערכו ויצאה לאור בהוצאת מכון מופ"ת. אסופת המאמרים נועדה להשפיע על השיח הציבורי והחינוכי ולהטותו לשאלות היסוד של החינוך – לתכליתו העליונה, לייעודו רחוק-הטווח ולחזונו.

חובב יחיאלי כותב במאמרון הבלוג לחזור על החומר מבלי למחזר את עצמך על ניצול זמן החזרה על חומר הלימוד ללמידה אפקטיבית יותר, בצורה שגם תתרום לאלה שבאמת למדו לאורך השנה, וגם תאפשר לאלה שלא ממש למדו, להתקדם בצורה משמעותית ולהשיג ציון סביר.

רות בן ישי מספרת במאמרון הבלוג "הרבה למדתי מרבותי, ומחברי – יותר מרבותי, ומתלמידי – יותר מכולן" (מסכת תענית, דף ז', ע"א) על התנסותה בהדרכת פרויקט של למידת חקר שבו הדריכה את המורה והתלמידים והיא מציגה תובנות שלה מההתנסות.

נעמי בר זיו כותבת במאמרון הבלוג שלה למידה משמעותית. מה טוב? מה רע? על הצפת המידע בעניין הלמידה המשמעותית. יחד עם זאת היא מציינת שאין לה התנגדות למהפכת הלמידה המשמעותית שנותנת למורה קצת לנשום וללמד תכנים שמענינים אותו.

עמי סלנט כותב במאמרונו כלים מתוקשבים לניהול מידע אישי : Google keep אחרי שנה על היישום לניהול מידע Google keep  שנראה כי הוא הולך ומשתפר מחודש לחודש.

במאמרון מירושלים למצרים- אוצרות ברשת עורך עבורנו עמי סלנט "הפלגה" קצרה המתחילה הפעם בירושלים, במלון וולדורף אסטוריה, ממשיכה למצרים הכפרית ומסתיימת בסדרת צילומים מרתקת.

חובב יחיאלי כותב במאמרון הבלוג שלו "מעשה בשני ציירים" והערכה חלופית על גיוון דרכי הערכה שהוא מהיסודות המרכזיים של רפורמת "ישראל עולה כיתה". הוא מציין שדיונים רבים כבר התעוררו בשאלה האם זו דרישה ריאלית, עד כמה התלמידים והמורים ערוכים לשינוי כזה, והאם כיוון הפעולה יחולל את השינוי הרצוי במערכת החינוך. יחיאלי מלווה את דבריו בסיפור קצר המיוחס לרבי נחמן מברסלב.

אייל בן עמי מציג במאמרון הבלוג החוויה הבית-ספרית של מורים ומורות להט"ב - הקול השקט והמוּשתק  מאגר מחקרים שכוונתו לשמוע ולהשמיע את קולם של מורים להט"ב בבתי-ספר שונים ובמדינות שונות ולתאר את חיי היום-יום שלהם כאנשי חינוך. 

רם פרידמן כותב במאמרון הבלוג איך ללמד את הילדים להשתמש בכישלון ככלי להצלחה - פסיפס על למידה מכשלונות. פרידמן אומר שהחשיבה האנושית נובעת במקרים רבים מכישלונות ומציע מספר נקודות העשויות לסייע ללמידה מהם.

רם פרידמן אומר במאמרונו איך מתמודדים עם החששות לפני בחינות? דרכים להכנה מנטאלית - רן שמשוני - פסיפס שאחד הקשיים הגדולים שילדים נתקלים בו בתקופת הבחינות הוא לחץ, פחדים וחששות. הוא מציג שני כלים להתמודד עם כך, המתבססים על הצד הרגשי ומיועדים להפחית חרדות ולחצים.

יעל חקשוריאן משתפת אותנו במאמרונה שילוב משחקים בשיעור ולמידה משמעותית  בחוויותיה מהשתלמות בנושא שילוב משחקים בחינוך, שהעבירה בשנה שעברה (תשע"ד) בפסג"ה הרצליה. ההשתלמות יועדה למורי יסודי.

חובב יחיאלי כותב במאמרונו "הגעת אל היעד?" - על מטרות ויעדים בית ספריים  על התייחסות לסיום שנת הלימודים ובהיערכות לקראת השנה הבאה ומעלה שאלות כגון איך מסכמים את השנה ועד כמה בית הספר התקדם במהלך השנה.

יאיר פרבי מציג במאמרונו לקראת הפסקת אש? פעילויות להפגה וכן חידושים בGoogle Drive.

במאמרון ראש חודש טוב! מנחם אב? סוקר יאיר פרבי שני קישורים חינוכיים - קישורן - חומרי למידה בקליק ו- הזמנה ליצירה.

 

קישורים בשלובים

יאיר פרבי המליץ על הקישור מורה טוב שהוא אתר המיועד לתלמידים ומורים אשר מנסים לבנות תהליך למידה מעניין ופורה יותר על ידי יצירתיות, גישה רעננה ורכישת מיומנויות שונות ומגוונות. 

יורם אורעד המליץ על הקישור 7 דברים שלא ידעתם על מורים המציג תוצאות סקר שבו מסתבר, בין השאר, שרוב העוסקים בהוראה רצו לעסוק בו כבר מילדות, וכשכמעט כל המורים חושבים שהמערכת אינה צריכה להגן על מורים לא יעילים.

אילנה כהן המליצה על הקישור אתר חדש: "ללמוד בסמלים עם פאני יצחק" המרכז בתוכו יחידות הוראה מתוקשבות באמצעות תקשורת תומכת וחלופית. באתר תכנים המיועדים ללומדים צעירים. האתר מיועד למורים ולהורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים המעוניינים לתת לילדיהם חיזוק בתחום השפתי במסגרת הביתית.

אפרת מעטוף המליצה על הקישור שיעורים | בית ספר ווירטואלי שהיא פלטפורמה ישראלית המאפשרת לכל מורה/מוסד ליצור כיתה/בית ספר ווירטואלי.

יורם אורעד המליץ על הקישור האם ה-MOOC ישבש את עצמו לדעת? שבו ג'יי הורוויץ  מביע חוסר נחת מן המגמה של התרוקנות תופעת ה-MOOC מתוכנה.

 עופר לנגר המליץ על הקישור טיפים להרצאות – סודות העיניים כפי שלא הכרתם ! שבו מוסברת חשיבותה של שפת הגוף במהלך הרצאה.

תמר טרבלוס המליצה על הקישור אלימות באינטרנט מול אלימות פנים אל פנים בקרב בני נוער שהוא הרצאתה של טרבלוס על אלימות באינטרנט מול אלימות פנים-אל-פנים בקרב בני נוער.

יורם אורעד המליץ על הקישור שש דרכים להיות מורה מקוון טוב יותר.

אילנה כהן המליצה על הקישור "פסיפס" - מתווה לשכלול ידע פסיכו פדגוגי ויישומו במלאכת החינוך וההוראה המציע לאנשי החינוך תהליך העמקת המודעות לאספקטים הפסיכו פדגוגיים במלאכת החינוך וההוראה, תוך זיהוי הידע הפסיכו פדגוגי הקיים ברשותם. בקישור הצעות לכלים לשכלול הידע הפסיכו פדגוגי והרחבתו במטרה ליישמו בתהליכי ההוראה.

אפרת מעטוף המליצה על הקישור Canva | מעצבים בקלות המציג יצירת עיצובים לאינטרנט או להדפסה. האתר מתאים ליצירת גרפיקת בלוג, מצגות, תמונת נושא לפייסבוק וגוגל+, פלאיירים, פוסטרים, הזמנות ועוד.

אפרת מעטוף המליצה על הקישור Wix ShoutOut | ניוזלטר המיועד לעיצוב והפצה של עלונים באמצעות הדוא"ל או הרשתות החברתיות.

יורם אורעד המליץ על הקישור שינון אינו עוזר בזכירה: קיימות דרכים טובות יותר המתאר מחקר חדש שמצא שחזרה פשוטה איננה מסייעת לזכירה ואף מפריעה לה. מסתבר שקיימות דרכים טובות יותר לזכירה שביניהן חזרה על החומר אך בהפרשים של זמן. 

 אייל בן עמי המליץ על הקישור חוברת הסברה ייעודית לבני נוער בנושא "מין על בטוח" - כל העובדות 

אילנה כהן המליצה על הקישור התמודדות עם האובדן והשכול שהוא אוסף  סרטונים קצרים העוסקים באספקטים שונים של התמודדות עם האובדן והשכול.

  

מצטטים משלובים

...אתמול השתתפתי בלוויה של ילד שאיני מכיר, ילד שעלה מארץ זרה כדי להגן על מדינה קטנה. ילד שעזב את הוריו וחבריו ובחר לבוא לכאן ולהגשים ייעוד. ילד שהוגדר כ'חייל בודד'. אתמול ליוו את הבודד הזה מעל 20,000 איש!!! מחר מתקיימת עוד לוויה של עוד ילד שמוגדר כ'חייל בודד', גם אותו אלווה בדרכו האחרונה. 

וכל זאת למה? כי ההורים של אותם ילדים בודדים שעלו לארץ זרה לא האמינו שיהיה מניין מעל קבר ילדם! נסעתי וחזרתי באמצע הלילה כדי להראות לאותם הורים שיש אנשים בארץ שמעריכים את מה שילדם עשה. ומחר, לצערי, אעשה זאת שוב...

 

מתוך מאמרון הבלוג אנחנו במלחמה מאת יאיר פרבי.

 

 

 

יורם אורעד

המנהל הפדגוגי של שלובים, הרשת החברתית לאנשי חינוך של מכון מופ"ת