בשלובים: 3023 חברי רשת, 1 עכשיו ברשת, 204.קבוצות

מתיחת פנים לרשת: שלובים השתדרגה

1334 צפיות
 • ציבורי
מאת יורם אורעד 14:07 @ 06-04-2014 תגובות (7)

קטגוריות: תקשוב

 image

מה השתנה ברשת שלובים מכל הלילות ומכל הימים שבהם פעלה עד כה? זמן קצר לפני הפסח אנחנו שמחים להגיש לכם שי לחג בדמות שינוי גדול- שדרוג מהותי מאד של רשת שלובים. התוויית הקווים העיקריים של השדרוג, תכנונו המפורט וביצועו דרשו מאמצים רבים וזמן ממושך אך הנה הוא כאן. זהו השדרוג הראשון מאז נוסדה שלובים. הוא מהותי ומשמעותי מאד ונועד להפוך את שלובים לידידותית ונוחה יותר, לשכללה ולהוסיף בה אפשרויות רבות, מגוונות ומשמעותיות לשימוש בה. בין היתר, פישטנו את ההרשמה לשלובים והיא אינה מצריכה אישור באימייל.

כמובן שכל המידע שהופיע ברשת עד כה - מאמרוני בלוג, קישורים ועוד, נשמר כולו ללא פגע.

כמו בכל שינוי מהותי של כלי אינטרנטי מורכב כשלובים, ייתכן ויופיעו בו תקלות כאלו ואחרות בהמשך. אלה יתוקנו על ידינו מיד. לכן נבקשכם להתאזר בסבלנות וכן להודיענו על תקלות (אם יתרחשו) באמצעות הטופס המקוון המופיע בצד השמאלי העליון של הרשת - "דיווח באגים". תהליך הדיווח פשוט וקצר ונשמח אם תשתפו אותנו בדיווח על באגים, בעיות לשוניות ועוד.

אז מה יש לנו כאן? מה השתנה בשלובים? במאמרון בלוג זה מוצגים מבחר שינויים בולטים ברשת לאחר שדרוגה, מתוך שינויים רבים שחלו בה. מוצגת גם משמעותם של חלק מן השינויים מנקודת המבט של שיפור השימוש ברשת ושל חוויית המשתמש בה:

 

 1. הרשמה:  מעתה, תהליך ההרשמה פשוט יותר. המשתמשים אינם צריכים עוד לאשר את הרשמתם באמצעות הדוא"ל. הם נכנסים מיד למערכת ומועברים לדף המכיל הודעת "ברוכים הבאים" וקישורים שימושיים. ההודעה נשלחת אליהם לדוא"ל הרגיל שלהם וגם לדוא"ל הפנימי של שלובים.  בעת ההרשמה המשתמשים מצורפים באופן אוטומטי לקבוצה "תמיכה טכנית". משמעותו של שינוי זה הוא הקלה רבה על תהליך ההרשמה. עד כה היה צורך להיכנס לדוא"ל האישי, ושם להיכנס להודעה שנשלחה ולאשרה לפני שהמשתמש יהפוך לפעיל. כעת, פעולה זו נחסכת.
 2. צמצום הסרגל האופקי העליון: הסרגל האופקי העליון צומצם באופן משמעותי מאד. הוא כולל עתה שבעה רכיבים בלבד: דף הבית, אודות, בלוגים, הבלוג המרכזי, קישורים, דיונים, עוד. ברכיב האחרון יופיעו רכיבים שאינם גלויים לעין בסרגל האופקי כגון מה חדש, קטגוריות וקבוצות. משמעות שינוי זה הוא הפחתת עומס המידע למשתמשי הרשת.
 3. דף "מה חדש": מעתה ניתן לסנן את הפריטים המוצגים בדף לפי הלשוניות הבאות: הכל, שלי, חברים, התראות מקבוצות, התראות אישיות. משמעות החידוש הזה הוא פילוח מגוון יותר המאפשר להתמקד באופן משופר בצרכי המשתמש בזמן נתון.
 4. הצעת פעולות אפשריות למשתמשים הנכנסים לרשת: המשתמשים הנכנסים לרשת כחברי רשת יוכלו לראות בסרגל האופקי העליון פונקציה הנקראת "ברצוני". הקלקה עליה תוביל לרשימה של מבחר פעולות עיקריות אפשריות לביצוע - הוספת מאמרון בלוג, הוספת קישור, הוספת קובץ, הוספת אירוע ועוד. רכיב זה הוא נדבך נוסף בהקלה על השימוש ברשת.
 5. שדות חדשים בפונקציית הבלוגים: טופס כתיבת\עריכת מאמרון מכיל מעתה 2 שדות חדשים: 1. שדה לכתיבת תקציר אשר יופיע בווידג'טים, בדף "מה חדש" וברשימת "כל המאמרונים"  אם בוחרים שלא לכתוב תקציר, יופיעו כמה שורות ראשונות מתוך המאמרון (התקציר אינו מופיע במאמרון עצמו). 2. שדה להוספת תמונת צלמית (אייקון) אשר גם יופיע בווידג'טים, בדף "מה חדש"  וליד התקציר. כתיבת התקציר מאפשרת הצגה בקצרה של תוכן המאמרון עבור מי שמעוניינים לקבל עליו סקירה קצרה. השדה להוספת צלמית מאפשר שילוב נוח של אלמנט ויזואלי למאמרון, אלמנט שתפקידו יכול להיות למשל המחשה, קישוט או הבהרת אופיו של תוכן המאמרון.
 6. שמירת בלוג כטיוטה: במצב עריכה, לחיצה על כפתור "צפייה מוקדמת" ישמור את המאמרון כטיוטה.
 7. לוח אירועים: לוח האירועים הפך לנוח יותר. בין היתר ניתן לשנות מועד על ידי גרירתו אל המועד הרצוי.
 8. קבוצות: אחד החידושים המשמעותיים ביותר ברשת הוא אפשרות יצירתן של תת קבוצות בתוך קבוצה. חידוש זה פותר את הבעיה של ריבוי קבוצות סביב אותו נושא. הוא מאפשר לפתוח קבוצה בעלת נושא נתון וליצור בתוכה קבוצות עניין שמצד אחד שייכות לקבוצת הגג ומצד שני עוסקות בתחום או בתחומים ייחודיים להם. זאת, בלי לאבד את הקשר לקבוצה הגדולה יותר. לדוגמה, מוביל של פרויקט גדול בהוראת המדעים יכול לפתוח קבוצה שנושא הוא הוראת המדעים ובתוכה להקים קבוצה להוראת המדעים בפיזיקה, קבוצה להוראת המדעים בכימיה, קבוצה להוראת המדעים בביולוגיה ועוד. בניהול הקבוצה קיימות אפשרויות רבות ומגוונות שבהן האפשרות של יוצריה או מנהליה להציע לחברי הקבוצה תגים רלוונטיים בעת יצירת תכנים קבוצתיים, תגים שחברי הקבוצה יוכלו לבחור מתוכם (בנוסף לאפשרות ליצור תגים בעצמם). כמו כן, באפשרותם לשלוח הודעה לכל חברי הקבוצה מתוך קישור בסרגל הצדדי של הקבוצה.
 9. סידור קבוצות לפי א-ב: מעתה ניתן לצפות בשמות הקבוצות גם על פי סדר אלפביתי. לנוכח ריבוי הקבוצות בשלובים (162 נכון לעכשיו), שינוי זה מקל באופן משמעותי על איתור קבוצות.
 10. "אהבתי" (לייק) יחליף את שיטת הדירוג בכוכבים, וגם את רכיב ה"מועדפים". יופיע ווידג'ט וגם דף המציג את התכנים שמשתמשים "אהבו".
 11.  מונה צפיות מדויק יותר: מעתה, מונה הצפיות אינו סופר כל ריענון דף כ"צפייה" וגם איננו סופר את הצפיות של יוצר התוכן או ביקורים חוזרים של משתמש ספציפי כל עוד לא יצא ונכנס שוב למערכת באמצעות שם משתמש וסיסמה. משמעות שינוי זה היא אינדיקציה מדויקת יותר לגבי מידת הצפייה בתכנים שונים ברשת – בלוגים, קישורים, תמונות ועוד.
 12. הצגת רמת הפרטיות של פריטים: מעתה, מוצגתרמת הפרטיות של פריטים כגון ציבורי, פרטי, חברי הרשת בלבד וכו".

 

שימוש מוצלח ומהנה ברשת שלובים המשודרגת.

פסח שמח לכולם

תגובות

יורם אורעד

המנהל הפדגוגי של שלובים, הרשת החברתית לאנשי חינוך של מכון מופ"ת