בשלובים: 2950 חברי רשת, 2 עכשיו ברשת, 204.קבוצות

האם ניתן להחזיר את הגלגל אחורנית?

1471 צפיות
  • ציבורי

האם ניתן להחזיר את הגלגל אחורנית?

נוצר על ידי ליעד ברח"ד 12:23 @ 14-05-2015 תגובות (1)

אני מתעניין בשאלה האם יש אפשרות להחזיר את הגלגל אחורה בנושא המדיה בכלל ובנושא הרשתות החברתיות בפרט.

השאלה הראשונה שצריך לדון בה במסגרת זו היא, האם בכלל צריך להחזיר את הגלגל אחורה, האם זה כדאי והאם היינו רוצים בזה.

לטעמי התשובה בגדול היא כן. אני מרגיש שבאיזה שהוא מקום הגולם קצת קם על יוצרו. אמנם יש הרבה דברים טובים ברשתות החברתיות, אפשר ליזום הרבה מייזמים חיובים לסייע להרבה אנשים לעשות חסד וכו'

אולם מאידך אני חש שהמחיר שאנו נאלצים לשלם לכך הוא גבוה, אולי גבוה מדי. רבים מהילדים חיים היום בעולם וירטואלי ומנותקים למדי מהעולם שבחוץ. אם פעם מגרשי המשחקים וגני השעשועים היו מלאים בשעות אחר הצהריים ובימי החופשה- היום ילד שיצא לא ימצא עם מי לשחק... כולם קבורים מול המסך.

כל זאת עוד מבלי לומר אף מילה אחת על התכנים איתם הם נפגשים בכל האתרים והרשתות בהם הם משוטטים שגם הם פעמים רבות נעים על הציר שבין בעייתי לבעייתי מאוד.

השאלה של כותרת הדיון נראת קצת תאורתית, כי ברור לי שלהחזיר לגמרי את הגלגל אחורה זה לא דבר אפשרי, השאלה היא איך בכל זאת אפשר קצת למתן את השפעת הרשתות ולרסן את השימוש בה.

תגובות

• דפנה רוזין 20:53 @ 16-05-2015

שלום ליעד,

לדעתי השאלה ששאלת היא נכונה מבחינה תיאורטית, אך מבחינה מהותית היא כמו השאלה אם אפשר לחזור לנסוע בכרכרות במקום במכוניות, או אם אפשר לבשל בחצר על מדורה במקום להפעיל את התנור במטבחינו המודרני...

בכל דור מאז תחילת האנושות הומצא "הגלגל", אשר בתחילה הפחיד ואיים על ההרגלים של אנשי התקופה, ובהדרגה הוטמע ונכנס לשימוש יומיומי, עד להמצאה המפחידה הבאה.

אבל כמובן שמה ששאלת הוא כיצד עלינו לראות את הטכנולוגיה ואת הרשתות החברתיות בעין ביקורתית, ולדעת כיצד לווסת את השפעתן עלינו ועל הדור הצעיר (שאלה זו איננה מעסיקה את הדור הצעיר, אשר נולד לתוך המציאות הזאת ואיננו מבין על מה הרעש ומדוע אנו נלחמים כדי לשנות את הרגליהם).

תמיד ישנן קבוצות אנשים אשר בוחרות לחיות באופן פשוט יותר, מסורתי יותר, "לחזור אל הטבע" ולא להשתמש באמצעים המודרנים (חשמל, אינטרנט). יש אסכולות חינוך שדוגלות בכך. אולי זו עשויה להיות אחת התשובות לשאלתך... מי שבאמת מרגיש כי איננו רוצה להטמיע את העולם החדש באורח חייו, יכול לבחור שלא לעשות זאת. השאלה היא מה המחיר החברתי שהוא מוכן לשלם כדי לצאת מהמרוץ אל העתיד?

יכולת הבחירה שלנו אמורה לעזור לנו להחליט בכל רגע ורגע שבו הרשת החברתית "קוראת לנו" להתפתות להעביר את הזמן מול הצג או הנייד, ולדעת מתי להיסחף ומתי לעצור. את היכולת הזאת רצוי שנעביר גם לילדינו, כפי שבעבר היינו מזהירים אותם מפני ישיבה ממושכת מול הטלביזיה, משחק "טטריס", או כל פעילות אחרת.

הגנה על ילדים ברשת

הגנה על ילדים ברשת

איך למנוע מילדינו להיחשף לתוכן פוגעני ?