בשלובים: 3033 חברי רשת, 204.קבוצות

דרכי טיפול בבעיות רגשיות אצל ילדים

660 צפיות
  • ציבורי
מאת איריס 09:50 @ 25-05-2017

בעיות רגשיות אצל ילדים יכולות לנבוע משלל סיבות, והחשיפה שלהם לעולם הגדול יכולה להיות אחת מהן. המודעות הגוברת לטיפולים ולמידת הזמינות שלהם עוזרת לילדים רבים לקבל את הטיפול הנדרש להם. כהורים, שיטות הטיפול השונות עלולות לבלבל אתכם ולהעלות את השאלה מהן האפשרויות העומדות לרשותכם ואיזו מהן עדיפה לילדכם.

הבעיות הרגשיות שיכולות לעלות אצל הילדים

כל ילד יכול לסבול מבעיות הדורשות טיפול, כאשר אצל כל אחד יופיעו סימפטומים אחרים וכל הורה יגיע עם טענות שונות הנוגעות לילדו. בין היתר, ילדים יכולים לחוות חרדות, פחדים, להיות דאגנים במיוחד ולפתח בררנות באכילה, שעלולה להוביל אותם לחסר תזונתי. כל אלו יהיו ביטוי של בעיות שאותן יש לאתר ולפתור, כשכל טיפול צריך להתחיל באבחון, ולאחר מכן בבחירה של הגישה הטובה ביותר לילד.

פסיכותרפיה

פסיכותרפיה היא שיטה טיפולית רגשית-נפשית והמטפלים צריכים להיות בעלי הכשרה מתאימה. הם יכולים להיות בעלי רקע בפסיכולוגיה או בסוציולוגיה, מטפלים באמנות ועוד, אשר עברו דרך הכשרת פסיכותרפיה.

בשלב הראשון יש לבצע אבחון הכולל תשאול של ההורים ובחינה של הילד (אופן האבחון ישתנה בהתאם לגיל הילד). לאחר מכן תתקבל ההחלטה מהי הדרך הטובה ביותר לבצע את הטיפול, כאשר האפשרויות יכולות להיות טיפול יחידני, טיפול בקבוצה והדרכת הורים.

טיפול פסיכיאטרי

טיפול פסיכיאטרי לילדים יכול לסייע בבעיות רגשיות רבות: פחדים, עצבנות, התנהגות קיצונית, דאגה ועוד. הביטוי של הבעיות השונות יכול להיות מגוון ולהשתנות מילד לילד, כשיש כאלה שחוזרים להרטיב, שמרבים לבכות, שמתקשים לישון, שמפתחים בררנות אוכל וכיוצא באלה.

פסיכיאטרית ילדים תבצע בשלב הראשון אבחון שיכלול תשאול של ההורים, מעקב אחר הילד ושיחה עמו, אם הדבר מתאפשר. הטיפול יכול לשלב בין תרופות לבין טיפול רגשי ופסיכולוגי, וזאת בהתאם למצבו של הילד. לרוב, הטיפול יצליח לסייע במקומות שבהם טיפולים אחרים לא צלחו.

טיפול בעזרת בעלי חיים

החיבור לבעלי החיים מסייע לילדים להיפתח בלי להרגיש אי נוחות מול בן אדם. הטיפול מתאים לשלל בעיות, פחדים ועכבות. טיפול מוכר יהיה רכיבה טיפולית, כאשר ילדים רבים מוצאים כי קל להם להתחבר אל בעל החיים, להיפתח בפניו, להתמסר אל המגע איתו בזמן שעם אנשים הם מרגישים פחות ביטחון.

בין היתר מגיעים לטיפול זה ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז או בעיות התנהגות, וגם ילדים על הקשת האוטיסטית וילדים בעלי בעיות מוטוריות. הטיפול עצמו מלווה על ידי בעל מקצוע שנוכח לכל אורכו, והוא זה שקובע את אופן הטיפול.

טיפול פסיכולוגי

טיפול זה יכול לסייע במגוון בעיות, לרבות בעיות חברתיות והתנהגותיות ובעיות בלימודים. לאחר האבחון תתקבל ההחלטה באילו כלים להשתמש במהלך הטיפול, כשהפסיכולוג יכול להשתמש גם באלמנטים של משחק ואמנות כדי לסייע לילד להיפתח ולהביע את עצמו בדרך הטובה ביותר.

טיפול פסיכולוגי לילדים כולל לא רק שיחה, אלא מאפשר לילד להיות בתנועה ולהביע את עצמו בדרך הנכונה ביותר עבורו.