בשלובים: 3188 חברי רשת, 206.קבוצות

איך לפרוק מתח לפני מבחנים

441 צפיות
  • ציבורי
מאת מוטי 20:00 @ 28-02-2017

קטגוריות: הישגים, מיומנויות

הופעת מתח לפני בחינה היא טבעית אצל רוב האנשים, אך היא יכולה להשפיע על התוצאות האישיות ועל ההישגים בבחינה. כאשר המתח נמצא במינון נמוך וסביר, הוא מוביל ללמידה ולדריכות חיובית. הבעיה מתחילה כאשר המתח עולה ומוביל לתגובות רגשיות שליליות כמו פחד וחרדה ולתוצאות בחינה נמוכות.

כיצד המתח משפיע על תוצאות המבחן?

המתח שומר עלינו דרוכים, והוא זה שמוביל את רוב הנבחנים ללמוד שעות נוספות ולהשקיע בידיעת החומר. עם זאת, ישנם אנשים אשר המתח משפיע עליהם בכיוון ההפוך ויוצר "שיתוק" של המערכת, קושי ללמוד ולהתרכז ואי הבנה של החומר. הדבר ניכר גם בשעת הבחינה עצמה, כשאפשר לראות אנשים שאינם מצליחים לפתור את הבחינה, ולא בשל אי ידיעת החומר. חלקם יעידו על תופעות פיזיות כמו דופק מהיר, הזעה וקושי לראות את הכתוב על גבי טופס הבחינה.

חשיבות פריקת המתח לפני הבחינה:

פריקת המתח לפני הבחינה יכולה להעלות את רמת הריכוז, לשפר את התוצאות וליצור דריכות חיובית אשר מובילה בין היתר למתן תשומת לב לפרטים הקטנים ולעמידה בלוח זמנים. המטרה של פריקת המתח אינה להפוך את הנבחן לשאנן ולחסר אכפתיות, אלא לשים אותו במקום שמאפשר לו למקסם את היכולות שלו ולהביע אותן בבחינה.

אמצעים לפריקת המתח לפני הבחינה:

שימוש במתנפחיםמתנפחים הם אמצעי מעולה לפרוק מתח. אפשר לעלות עליהם לפני למידה למבחן ולפני המבחן עצמו (תלוי ביום ובשעה בהם הוא מתקיים). הקפיצה והשימוש בהם עוזר גם להורים ולמורים להתנהל מול ילדים פעלתניים ומלאי מרץ.

מחיצת כדור – מחיצת כדור ספוג יכולה לסייע בשחרור המתח גם בעת הבחינה עצמה. היתרון של הכדור הוא הגודל שלו, כשאפשר להכניס אותו לכל כיתה ומחיצה שלו אינה מפריעה לסביבה. כמו כן, בשל גודלו ובזכות הפעולה הממוקדת, הכדור מאפשר לנבחן להיות מפוקס וממוקד במטרה שעומדת לפניו.

מדיטציה ונשימות – לא כל אחד מסוגל לבצע תרגילי מדיטציה ונשימות, אך מי שלומד זאת מוצא כי אלו עוזרים להפחית את המתח (מהמבחנים, אך גם מחיי היום יום). מומלץ לתרגל בפעמים הראשונות את המדיטציה ואת הנשימות בזמן נינוח ולא כשהמתח גבוה.

התאווררות בחוץ – לא תמיד מתאפשר לנבחן לפרוק את המתח בעזרת מתנפחים ולא תמיד הוא שולט מספיק בעולם המדיטציה והנשימות. התאווררות בחוץ לפני הבחינה ביום מואר ונעים נמצאה מרגיעה ומפחיתה מתח ויכולה להשפיע על התפקוד בבחינה.

חשיבות פריקת המתח למורים ולתלמידים:

חשיבות פריקת המתח לפני הבחינה מועילה לנבחנים כולם וכן למורים. ילדים מלאי מרץ אשר ניגשים לבחינה מתוחים יכולים להפריע גם לסביבה שלהם, אפילו אם הם יושבים במקום. תיפוף העט על השולחן, הרעדת הרגליים ותופעות דומות נוספות כולן יכולות להיות תוצאה של מתח, והן יכולות להפריע לכל מי שנמצא בחדר הבחינה. מכאן אפשר להבין כי חשיבות פריקת המתח היא לא רק לנבחן, אלא גם לסביבתו.