בשלובים: 3034 חברי רשת, 204.קבוצות

אטרקציות חינוכיות לילדים

422 צפיות
  • ציבורי
מאת איריס 17:02 @ 25-12-2016

קטגוריות: למידה בלתי פורמלית, ערכים

אטרקציות חינוכיות לילדים

יש מגוון רחב מאד של אטרקציות שמתאימות לילדים. המטרה שלכם הפעם היא למצוא פעילות שהיא מהנה, אבל גם כוללת בתוכה ערך מוסף כלשהו – וכן, פעילות חינוכית ממש אינה צריכה להיות מילה גסה. החדשות הטובות הן שיש בנמצא מספר בלתי מבוטל של אטרקציות שהן מהנות וחינוכיות גם יחד, כך שכל שנותר לכם הוא לדרבן את הילדים להוציא את הראש מהטאבלטים, מהטלפונים ומהטלוויזיה, לצאת מחוץ לבית ולבלות יחד אתכם.

הבילוי התרבותי – מוזיאון

יש ילדים שישמעו את המילה "מוזיאון" וישללו אותה מראש כי זה "משעמם" או "מזכיר את בית הספר". התפקיד שלכם בתור הורים הוא להוכיח להם שהתפיסה הזו ממש אינה נכונה. יש הרבה מאד מוזיאונים בישראל שמתאימים מאד לילדים, או אפילו מיועדים להם מראש. יהיו אלה מוזיאונים מעשירים ומרתקים מבחינת הידע שהם מעניקים, השמים דגש על העברת הידע בצורה חווייתית: משחקים, סימולציות, סימולטורים, הפעלות, מוצגים אינטראקטיביים וכן הלאה. בין המוזיאונים המומלצים אפשר למנות את המדעטק בחיפה, את המוזיאון לגילוי וטבע בירושלים, את מוזיאון הילדים הישראלי בחולון, את מוזיאון המרציפן בכפר תבור, את מוזיאון הזכוכית בערד ועוד רבים וטובים.

 

הבילוי האנרגטי – טרמפולינות

את הקפיצה על גבי הטרמפולינה אנחנו מכירים כפעילות כיפית שמאפשרת לילדים לשמוח, להשתחרר ולהוציא אנרגיה. האמת היא שיש לה הרבה מאד יתרונות חינוכיים, לצד תמורות אחרות לגוף ולנפש. הטמרפולינה מאפשרת לילדים לחזק את שיווי המשקל שלהם ולהפעיל את הגוף (מה שמומלץ בכל גיל), מלמדת אותם איך לשחק וגם כמה דברים חשובים על חלוקה ועל התחשבות בזולת – כאשר הם עשויים לחלוק את משטח הקפיצה עם ילדים או עם חברים אחרים. כמובן, תוך כדי כך אפשר ללמד אותם על העקרונות הפיזיקליים שמאפשרים להם לקפוץ ולהגיע לאותם גבהים מרשימים: כוח הכבידה, אלסטיות של חומרים וכן הלאה.

 

הבילוי הירוק – ניווט בחיק הטבע

יש לנו ארץ נהדרת, אז למה שלא לחקור אותה עם הילדים? מעבר לשורה ארוכה של מסלולים, שמורות טבע ואתרים היסטוריים בישראל, ניתן למצוא בה אתרי ניווט. עצם הניווט יכול לשדרג את החוויה בצורה משמעותית, וגם לתרום לילדים עקב אלף ואחת סיבות. באמצעות הניווט הם יכולים לשפר תכונות חיוניות דוגמת התמצאות במרחב, לפתח הבנה ויזואלית של סמלים (הניווט נערך באמצעות מפות או מצפנים – ל-Waze או ל-Google Maps אין כאן מקום), ללמוד על גיאוגרפיה ועל איכות הסביבה וכיוצא באלה. ניתן ואף מומלץ לשלב את הניווט בהעשרת הידע שלהם לגבי המקומות בהם הם נמצאים, לגבי תופעות טבע שנתקלים בהן במהלך הניווט וכן הלאה.