בשלובים: 3033 חברי רשת, 204.קבוצות

ניקולה טסלה - מהנדס החשמל המפורסם ביותר בעולם

709 צפיות
  • ציבורי

למי מכם שראה את סרט המופת "היוקרה" (The Prestige), נגלית אחת הדמויות המסתוריות והשנויות במחלוקת בעולם המדע. חצי מדען, חצי קוסם - מהנדס החשמל ניקולה טסלה (בכיכובו של דיוויד בואי) ממציא בעלילת הסרט את אחד ממשושי המדע: מכשיר טלפורטציה, שהופך את מופע הקסמים של הקוסם אנג'יר ממרהיב ללא פחות ממדהים.


אז מיהו אותו טסלה מסתורי
, שעל שמו נקראת כיום אחת מחברות הרכב המפורסמות ביותר בעולם? ואיך זה שמייחסים לו כל כך הרבה המצאות, שאת חלקן אפילו עוד לא זכינו לראות?

ניקולה טסלה נולד בקרואטיה ב-1856, ומייחסים לו יותר מ-700 המצאות ופטנטים בתחום הנדסת החשמל:

  • יחידת מידה למדידת שטף מגנטי (שנקראת "טסלה", כמובן)
  • שנאי חשמלי
  • שידור הרדיו הראשון בעולם, עוד לפני מרקוני האיטלקי
  • זרם החילופין אשר משמש כיום את כל העולם כולו, בניגוד לזרם הישר שהמציא אדיסון והתברר ככישלון במרחקים של יותר מ-2 קילומטרים
  • מנוע חשמלי בזרם חילופין
  • ואחת מההמצאות הגדולות בעידן המודרני, שיכולה אפילו לפתור את בעיית האנרגיה - סליל טסלה

לאחר סיום לימודיו האקדמיים ב-1881-1882 החל לעבוד כמפעיל טלגרף בבודפשט, וב-1884 עבר לארצות הברית ומצא את עצמו כעובד מן המניין במעבדתו של הממציא הנודע תומס אדיסון. השניים עתידים להתחרות בתחום ייצור החשמל משך שנים רבות, עד ששיטת זרם החילופין של טסלה הוכחה בסופו של דבר כיעילה ביותר. ראיה ליעילותה טמונה בעובדה שעד היום תחנות החשמל המודרניות שולחות את החשמל לבתים, מרחק של מאות ואלפי קילומטרים, באמצעות שיטת זרם החילופין של טסלה.


אבל יותר מההמצאות הידועות והמוכרות של טסלה
, דווקא המצאותיו ורעיונותיו הפחות ידועים הם שכובשים את הלב והמחשבה. טסלה היה ידוע בהמצאותיו המשונות, ובהן חשמל אלחוטי, שיטה מלאכותית להפקת רעידות אדמה ואפילו "קרן מוות" לחיסול כלי טיס ושיט של האויב.

החשמל האלחוטי, שטסלה כן הצליח בהפקתו הודות לסליל טסלה, הוא המצאה שלצערנו לא הצליחה לכבוש את שוק האנרגיה המודרני. ב-1899 הצליח טסלה לשדר חשמל בצורה אלחוטית למרחק של כ-45 קילומטרים. משום מה המצאה זו לא הצליחה להתרומם, ולהפוך למיינסטרים בתחום הפקת האנרגיה כיום.

בניגוד לחשמל אשר נשלח אלינו מתחנות הכוח באמצעות כבלים, הפועלים גם הם בשיטתו של טסלה, חשמל אלחוטי אינו מצריך שום כבל. הוא פשוט משודר באוויר ומגיע ליעדו. רק לאחרונה הצליחו חברות מסוימות ליצור מטעני סמארטפון אלחוטיים, הפועלים בשיטה דומה, אולם אספקת החשמל הפרטית והתעשייתית עדיין לא הגיעה למנוחה ולנחלה מבחינה זו.

מי יודע… אולי מהנדס החשמל הבא בתור יצליח לפתור את תעלומת החשמל האלחוטי של טסלה - ויפטור את כולנו מהתלות בדלק מחצבים מזהם, ומאלפי קילומטרים של כבלים במתח גבוה.

מידע נוסף על האיש ופועלו ניתן לראות ולקרוא במוזיאון ניקולה טסלה בבלגרד.