בשלובים: 3034 חברי רשת, 204.קבוצות

טיפול בטראומה

389 צפיות
טיפול בטראומה

בעבר חשבו אנשים שטראומה היא אירוע חריג ונדיר. אולם מתוך התבוננות בהגדרות מעודכנות בתחום החוקר  את הטראומה הרגשית/נפשית , אומרת ג'ודית הרמן, שהאירועים הטראומתיים הם אכן יוצאים מגדר הרגיל, אולם לא משום שהם קורים לעיתים רחוקות אלא מפני שהם משתקים את ההסתגלות האנושית  הרגילה לחיים.

מקרי הטראומה מתאפיינים בדרך כלל בתחושה חזקה של לחץ נפשי על האדם/הילד החווה את הטראומה. בזמן ההתרחשות שלה הנפגע עומד "חסר ישע לנוכח כח חזק ממנו". והכוונה היא לכל כח שנחווה חזק יותר, אם זה כח פיזי, אם זו שליטה מילולית, שליטה כלכלית, שליטה בחשיבה וכד'.

טראומה יכולה להיות אירוע חד פעמי ויכולה להיות גם מצב מסוים שמתרחש שוב ושוב לאורך תקופה מסויימת.

לצורך העניין, ילדים רבים חווים חרדות שונות על רקע אירועים בטחוניים, מלחמת "צוק איתן" וכד' פעמים רבות אפילו עצם היחשפות למידע הקשה על תאונה מסויימת, פיגוע וכד' עלול להוות גורם דחק (טראומה) אצל הילד. וזאת משום שהמידע הקשה אליו נחשף הילד אינו תואם את גילו הצעיר ונפשו מרגישה חסרת אונים מול פרטי המקרים הקשים. אנשים מבוגרים מדווחים כי הם מתקשים להיחשף לחדשות וכד' קל וחומר כשמדובר בילדים צעירים.

טראומות כאלו ואחרות מעוררות אצל אנשים תגובות פסיכופיזיות שונות, כמו קשיי הירדמות, צמרמורות, חלימה בהקיץ על אירועים קשים, הרטבת לילה ועוד. תגובות אלו הן דרך של הגוף, של מערכת העצבים להתמודד באופן ראשוני עם הרגשות הקשים והעזים שמתעוררים נוכח ההיחשפות לטראומה, מכל סוג שהוא, כפי שאמרנו הן עדות לאירוע בטחוני קשה, עבור דרך אלימות, התעללות על צורותיה וכלה בחרם שנערים עשויים לעשות אחד על השני במסגרת בית ספר.

התגובות הטראומתיות, אומרת ג'ודית הרמן, מתעוררות כשהנפגע מרגיש חסר ישע וכי אין כל תועלת בנקיטת פעולה מסויימת. החוויה של האדם/הילד שנפגע היא שהוא נמצא "בין מצרים לבין הים", כלומר התחושה היא שנמצאים מול סכנה ממשית וזו דרך ללא מוצא, אי אפשר להילחם ואי אפשר לברוח. ואז מערכת ההגנה העצמית נכנסת להלם ולבלבול.

ניתן לראות אצל ילדים רבים היום מצב של "עירור יתר" לגבי דיווחים אודות אירועים פוגעניים.  עירור יתר הוא אחד מהתופעות שהרמן מגדירה אותם כסימפטומים של הפרעת לחץ פוסט טראומתית.  נראה שמערכת השמירה העצמית שיש לנו נכנסת למצב של דריכות קבועה לאחר טראומה, גם מבוגרים רבים מתארים שגופם נמצא במצב של עירנות לא שגרתית, כזו שכל פרצוף מעט לא שגרתי מגביר אצלם את קצב פעימות הלב, הזעה בכפות ידיים וכד' האם אתם מזהים את עצמכם בתיאורים הנ"ל?

במדור הבא נספר אודות תהליך ההחלמה מטראומה בעזרת טיפול.

שלכם,

אביגיל