בשלובים: 3034 חברי רשת, 204.קבוצות

טיפים כיצד להתכונן לבגרות בתנ"ך

803 צפיות
  • ציבורי
מאת מוטי 15:40 @ 07-04-2016

קטגוריות: בתי ספר, הישגים, למידה, מיומנויות

מבחן בגרות בתנ"ך הוא מבחן מלחיץ, שכן הוא כרוך בצורך לזכור פרטים רבים ושונים, כולל שמות, פסוקים, הקשר ביניהם ופרשנויות שונות. משרד החינוך תופס את מקצוע התנ"ך כמקצוע חשוב, לכן מוקדשות לו שעות בלתי מבוטלות במהלך השנים ומבחן הבגרות בו מורכב. עם זאת, יש כמה טיפים בסיסיים שאפשר להיעזר בהם כדי ללמוד למבחן ולעבור אותו בהצלחה.

טיפים ללמוד בהצלחה למבחן בגרות בתנ"ך

יש כמה טיפים בסיסיים שיסייעו לכם להתמודד בהצלחה בזמן הלימוד למבחן בגרות בתנ"ך. אימוץ של הטיפים הללו יאפשר לכם להתכונן בראש שקט ולדעת שאתם מוכנים למבחן:

  • מומלץ לכתוב את הסיפורים התנ"כיים בשפה שלכם. בגלל שהשפה התנ"כית היא שפה עתיקה ומורכבת, לא תמיד הפירוש של המילים בסיפורים הוא כמו הפירוש שלהם היום. כתיבה של הסיפורים בצורה מדויקת, במילים שלכם, תאפשר לכם לוודא שאכן אתם מבינים את הסיפור, על כל המילים והביטויים הכלולים בו.
  • ודאו שאתם מבינים את ההוראות שתקבלו במבחן. למשל, עליכם לדעת מה ההבדל בין ההוראה "צטטו" שמבקשת רק להביא קטע טקסט הנדרש בשאלה, לבין "בססו" המבקשת גם ליווי על ידי הסבר.
  • קראו ביסודיות שאלות ממבחנים של שנים קודמות כדי להבין כיצד שואלים שאלות במבחן בגרות בתנ"ך. עליכם לפתח מיומנות של הבנת מהות השאלה במדויק לפני שאתם ניגשים לטקסט המקראי שממנו עליכם לתת את התשובה. 
  • למדו היטב את הדקויות הכרוכות בהגדרה "קושי" בשאלות. מדובר על היבטים שונים כגון פערים בטקסט מבחינת התוכן, סתירה הקיימת בטקסט, כפילות של הסיפור התנ"כי ומה המטרה של כפילות זו, קושי תיאולוגי והצגת האל בדרכים שונות, היעדר התאמה בפסוק מבחינה דקדוקית ועוד.

טיפים להתמודד עם הלחץ לפני המבחן ובזמן המבחן

מבחן בגרות בתנ"ך הוא מעמד מלחיץ שבו יש לזכור חומר רב ולדעת כיצד לנסחו היטב. ידועה היטב התופעה של "בלאק אאוט" לפני המבחן או אף במהלכו, שבה אנשים חושבים שהם לא זוכרים דבר, אפילו אם הם למדו היטב. הסיבה לתופעה היא תחושת הלחץ, שמורידה את הריכוז וגורמת לתחושה של היעדר ביטחון פתאומי ו"מחיקת" כל החומר. אפשר בהחלט לשלוט בתופעה הזו באמצעות הידיעה והשכנוע העצמי שלמדתם כראוי. גם אם אתם חווים באופן פתאומי בלאק אאוט, נסו לשחזר את השעות הספציפיות שבהם ישבתם ולמדתם ושכנעו עצמכם שאתם אכן יודעים. הדבר מרגיע ומעלה את הביטחון העצמי ואיתו את הזיכרון ואת החומר.

שיטה נוספת היא לנסות ולהירגע באמצעות נשימות והרגעת הגוף. נשימות רגועות, עצימת עיניים ודמיון מודרך, שבו אתם מנחים את עצמכם להירגע ולהתרכז, מאפשר לגוף לצבור את האנרגיה הדרושה למבחן ולעבור אותו בהצלחה.

זכרו כי אם אתם לומדים היטב, אין שום סיבה לא לעבור את המבחן בהצלחה. יש לדעת כיצד להירגע ולהשתמש בטכניקות שונות של הרגעה וריכוז, ובראש ובראשונה להתכונן כיאות, מה שמבטיח את תחושת הביטחון והריכוז בזמן המבחן עצמו.