בשלובים: 3033 חברי רשת, 204.קבוצות

חשיבות הקניית חינוך פיננסי מגיל צעיר

1838 צפיות

התנהלות פיננסית היא חלק מחיי היומיום של כל אחד ואחד. הדבר מתחיל בדברים הפשוטים, היומיומיים ומגיע עד לנושאים מורכבים כבחירת מסלול פנסיה או לקיחת משכנתא. בין השאלות הפיננסיות בהן כולנו נתקל בשלב כזה או אחר בחיים ישנן שאלות מהותיות כגון מה לקנות ועל מה אפשר לותר? עם איזה בנק כדאי לעבוד ואיך כדאי לשלם? איך מסתכלים על הניירות שמגיעים מהבנק? מחברת הביטוח? איך מסתכלים על תלוש השכר? איך מזהים פרסומת, גם כאשר היא מוסוות? איך משווים מחירי מוצרים או מחליטים מבין מוצרים דומים? למה צריך לחסוך ולהשקיע  - ואיך הכי כדאי? מה מגיע לנו כצרכנים? כשכירים? עצמאיים? איך מוצאים עבודה? מה זה "שוק ההון"? במדינות העולם המערבי נהוג להכיר בידע וכישורים פיננסיים ככישורי חיים בסיסיים אותם יש לפתח מגיל צעיר. כיום המצב הוא כי האחריות על החינוך הפיננסי מוטלת ברובה על כתפי ההורים, אשר להם עצמם אין תמיד את הכישורים והידע המתאימים להעביר לילדיהם.

חינוך פיננסי – מאיזה גיל ניתן להתחיל?

ניתן וצריך להתחיל את החינוך הפיננסי לילדים כבר מגיל צעיר מאד, כיוון שכבר מגיל צעיר הם והוריהם נחשפים להשפעות הכסף על חייהם. יציאה לקניון אינה חייבת להיות מלווה בחרדה הורית מפני דרישות הקנייה הבלתי פוסקות מצד הילדים. הילדים מצידם יכולים ללמוד כבר מגיל קטן על משמעות הכסף וההשלכות שלו, כמובן כל ילד בהתאם לגילו והבנתו. גם הוריו של הילד ירגישו הקלה כאשר הילד ידע כי הכסף אותו ניתן להוציא הינו מוגבל, וכי לעתים ישנם זמנים קשים בהם יש לצמצם בהוצאות או להפריד בין מה שדרוש וחייבים לשלם בעדו, ובין מה שאולי רוצים – אבל אינו הכרחי.

חינוך פיננסי מהגיל הרך מלמד התנהלות נכונה לא רק ביחס לכסף אלא גם ביחס לתחומי חיים אחרים – דחיית סיפוקים, יכולת תכנון, ניהול סיכונים, ניהול משא ומתן וכישורים נוספים אשר בהם ילדים יוכלו להיעזר גם בתחום הפיננסי וגם בתחומי החיים האחרים.

בגילאים צעירים (גילאי הגן) הילדים רוכשים ידע בסיסי ראשוני בנושאים שונים: כסף, הלוואה, חסכון, פרסומות. מאוחר יותר הם יפתחו את הידע בתחומים השונים ולימדו עוד ועוד מושגים ואף יתחילו לרכוש כישורים בתחומים השונים. ילד בגיל הגן אינו צריך לדעת אילו שלבים יהיה עליו לעבור לפני הקבלה לעבודה, אך לנערי התיכון ידע כזה יועיל ואף הכרחי – מעבר ראיון, כתיבת קורות חיים, סיכום חוזה עבודה ועוד.

מהם התחומים העיקריים שחינוך פיננסי מכסה?

חינוך פיננסי מכסה מספר תחומים עיקריים:

·אחריות פיננסית ותקציב – ניהול תקציב אישי, קבוצתי או קהילתי, איזון תקציב וקבלת החלטות לעמידה בתקציב המתוכנן, הבנה כיצד שינויי נסיבות יכולים להשפיע על התקציב, איזון הכנסות והוצאות וחישוב אחוזי ההוצאה בין סעיפי התקציב השונים.

·צרכנות נבונה – להכיר בהשפעה של פרסומות סמויות וגלויות, מיתוג, השוואת מחירים וביצוע סקרי שוק, הכרת זכויות וחובות הצרכן והדרך למימושן, הימנעות מהונאות פיננסיות.

·אמצעי תשלום ובנקים – היכרות והשוואה בין אמצעי התשלום השונים (מזומן, כרטיסי אשראי, העברה בנקאית, תשלום באמצעות הסלולר או האינטרנט), היכרות עם תפקיד הבנק וחברות האשראי, התמודדות עם תהליכים נפוצים (בקרה על פעולות הבנקים וחברות האשראי, אמצעים שיש לנקוט לאחר אבדן או גניבת כרטיס אשראי, הבנת תדפיס בנקאי, חישובי המרת מטבעות)

·חסכון – הבנת חשיבותו של החסכון, היכרות והבנת מושגים בסיסים בחסכון כריבית, עמלה, ריבית דריבית, הצמדה ומדד, הכרות עם אפיקי חסכון שונים, חישוב רווח צפוי וכדומה.

·הלוואות ואשראי – להבין מהי הלוואה וכיצד הלוואות נכנסות לחיי היום יום (כרטיסי אשראי, תשלומים, מינוס בבנק וכדומה), להבין כי בהלוואה ההחזר גבוה מסכום ההלוואה, להבין את השלכת לקיחת הלוואה על הסכום המוקצה להוצאות שוטפות, להכיר את המקורות השונים ללקיחת הלוואות ולהשוות בינם.

·ניהול סיכונים וביטוח – לדעת לזהות סיכונים ואיך מתמודדים ומתכוננים בהנתן סיכון, להבין מהם מרכיבי הסיכון (מה הסיכוי כי הוא יקרה וכמה חמורה תהיה התוצאה במידה והוא יקרה) ולקבל החלטות מושכלות ביחס לרכישת מוצרי ביטוח בהתחשב בסיכונים והיכרות עם סוגי ביטוח נפוצים.

·עבודה וקריירה – היכרות עם סוגי עבודות שונים והשיקולים בבחירת מסלול קריירה, הבנת ההשכלה וההכשרה הנדרשים לעבודה במקצועות השונים, היכרות עם תהליכי הקבלה לעבודה, הכרת זכויות וחובות העובד, היכרות עם גופים העוזרים החיפוש עבודה ובבחירת מסלול קריירה, פיתוח כישורי עבודה ככתיבת קורות חיים, מעבר ראיון עבודה וכדומה.

·שוק ההון – הבנת הקשר בין סיכוי לתשואה, היכרות עם שוק ההון והבנת מושגים בסיסיים הקשורים אליו, היכרות עם סוגי ניירות הערך המרכזיים, קריאת נתונים והסקת מסקנות הנוגעות לשוק ההון.

מה קיים כיום?

חינוך פיננסי היום נשען ברובו על הידע אותו מנחילים ההורים לילדיהם. החל משנת 2011 קיים מסמך כוונות מטעם משרד האוצר הקובע יעדי חינוך בתחום החינוך הפיננסי לגיל הצעיר, אולם מסמך זה עדיין בחיתוליו מבחינת יישום במערכת החינוך.

קיימים מספר קורסים העוסקים בחינוך פיננסי לגיל הצעיר במסגרת אתרים שונים באינטרנט או סדנאות המתקיימות על ידי גופים פרטיים ומיועדות לילדים ולבני נוער. עבור בני נוער ובוגרים צעירים ישנן לא מעט סדנאות המציעות לימודי שוק ההון למתחילים – הקניית ידע בסיסי ומושגי יסוד בתחום שוק ההון, חלקן אף מקנה התנסות מעשית וחוויתית.