בשלובים: 3142 חברי רשת, 206.קבוצות

הרצאה על שלובים בכנס מיט"ל 2012

1350 צפיות
  • ציבורי
מאת יורם אורעד 19:15 @ 19-07-2012

קטגוריות: תקשוב

imageimage

 ביום שלישי שעבר, 10.7.2012 הרציתי על שלובים בכנס מיט"ל. ההרצאה התבססה על המאמר למידה ושיתוף ברשת החברתית שלובים שכתבתי לכנס ביחד עם שותפותיי ד"ר סמדר בר טל וסוזן צעירי. הסברתי על חזון הרשת, על פעולות שיכולים לעשות בה אנשי חינוך, על ייחודה של שלובים ועל כלים עיקריים המאפשרים בה למידה ושיתוף. כמו כן הצגתי מספר דוגמאות בולטות ללמידה ושיתוף בשלובים. 

בתיאור החזון מניתי בין השאר את הדברים הבאים: הכוונה להוות מקום מפגש לעוסקים בחינוך ובהכשרת מורים, להוות כר להתפתחות מקצועית של העוסקים בחינוך, להוות כלי להתעדכנות מקצועית, עידוד יוזמות חינוכיות והעצמה אישית של העוסקים בחינוך.

בין הדברים שמניתי במסגרת תיאור מה שאנשי חינוך יכולים לעשות ברשת תיארתי את האפשרות ללמוד מאנשי חינוך אחרים, את האפשרות להתייעץ עם עמיתים לאותו תחום מקצוע, שיתוף פעולה וידע בטיפול בסוגיות יומיומיות, את האפשרות להיחשף לאפשרויות טכנולוגיות הווב 2 ללמידה לאורך כל החיים (lifelong learning), ואת האפשרות להצטרף לקבוצות עניין ולפתוח קבוצות עניין בתחום החינוך.

במסגרת ההסברים על ייחודה של שלובים ציינתי בין היתר את היותה של שלובים רשת מקצועית הפונה ובנויה לקהל העוסקים בחינוך והמתעניינים בו שהם דוברי עברית, ומתמקדת בו. הרשת נבנתה במיוחד לצרכים מקצועיים של אנשי חינוך ומטרת העל שלה היא יצירת קהילת ידע מקצועית ממוקדת לשם בניית ידע בתחום החינוך ושיתופו. בנוסף, הפניה לקהל העוסקים בחינוך היא בניגוד לקיים ברשתות חברתיות אחרות, שחלק מהן הן רשתות חברתיות כלליות המכוונות למגוון רחב של מטרות כגון בידור ושיווק. כמו כן, בשלובים מתקיים שילוב בין הפתוח לבין המוכוון.  קיימת בה גם פונקציית תיוג שבאמצעותה חברי הרשת יכולים להוסיף תגים לפריטי המידע השונים שהם מעלים לרשת החברתית. התגים מצטרפים ביחד לענן תגים המציג את פריטי המידע השונים בגוש אחד ומאפשרים אחזור מידע בצורה נוחה ויעילה. התיוג משמש כלי חשוב לאיתור פריטי מידע. 

חלק מן הכלים שמניתי בהסברי על כלים עיקריים ברשת המאפשרים למידה ושיתוף הם בלוגים, העלאת קישורים וקבוצות.

בין הדוגמאות שתיארתי לפעולות של למידה ושיתוף בשלובים הייתה קבוצתה של ויקי - קליטת תלמידים עולים, המיועדת לאנשי חינוך העוסקים בקליטת תלמידים עולים. הצגתי את השיתוף המתקיים בקבוצה בנושאי החגים ובנושאי לימוד הקשורים לסוגיית קליטתם של תלמידים עולים.