בשלובים: 3034 חברי רשת, 204.קבוצות

ברוכים הבאים לשלובים, הרשת החברתית המקצועית של מופ

1054 צפיות
  • ציבורי
מאת יורם אורעד 00:05 @ 27-09-2010

קטגוריות: תקשוב

image

שלום לכל הנכנסים בשערי שלובים, הרשת החברתית מקצועית של מכון מופ"ת, המתחילה את צעדיה הראשונים.

מורים לסוגיהם, כגון מורים בבתי ספר, מדריכים פדגוגיים ומרצים בתחומי החינוך הם ברוב המקרים וברוב זמנם זאבים בודדים בעבודתם. מורים הם אנשי מקצוע המתמודדים לבדם עם משימות הוראה מסוגים מגוונים. בדידות זו מהווה לעתים נטל כבד בהיבטים שונים. היבט אחד הוא ההיבט המקצועי. מורים רבים עובדים אמנם בצוותים, הנפגשים מעת לעת לדיון בסוגיות מקצוע לגיבוש עמדות ולפיתוח חומרי למידה, מפגשים שמטרתם לשתף ידע, ללמוד ולהתפתח, אך מפגשים אלה אינם מספקים תמיד. אחת הסיבות לכך היא התדירות המועטה של הפגישות ביחס לצרכים. התדירות הנמוכה היא אבן נגף לא קטנה משום שבהיותו של המורה, אם זה מדריך פדגוגי, מורה בתיכון או מורה אחר, איש מקצוע המתמודד באופן שוטף עם בעיות וצרכים, הוא איננו יכול להרשות לעצמו להמתין לפגישת הצוות הבאה לשם התייעצות ולגיבוש דרכי התמודדות. קיימת אמנם תמיד האפשרות להתייעץ עם עמית אך היא  מוגבלת. סיבה אחרת היא הבעייה של ארגון המידע הנוצר והמתפתח בקבוצות אלה ותיעודו. מידע זה, על מנת שיהיה יעיל בשימוש צריך להיות זמין בכל עת, ניתן לשיתוף עם אנשי מקצוע אחרים ומאורגן בצורה יעילה.

היבט שני של הבדידות המקצועית הוא ההיבט הרגשי והמוראלי. מורה חווה לא פעם קשיים במישורים שונים של עבודתו, המכבידים עליו רגשית וגורמים לו לתסכולים. גם ההיפך נכון - כאשר הוא חווה התנסויות חיוביות, קשה לו לשתף אותן בין חבריו למקצוע, בין השאר משום אופי העבודה - לבד מול תלמידים או סטודנטים, דבר שלא מותיר זמן רב לשיתוף בחוויות, גם אם הן חיוביות.

שלובים, הרשת החברתית של מופ"ת, נועדה להיות מסגרת ומקום מפגש לשיתוף בין העוסקים בחינוך - מורים, מרצים, מדריכים פדגוגיים, חוקרים ועוד. היא שמה לה למטרה להתמודד באופן יעיל עם צרכים של שיתוף ידע באופן תדיר, בנייה יעילה של ידע שיתופי, התפתחות מקצועית ושיתוף רגשי ותמיכה רגשית בין העוסקים בחינוך. כוונת שלובים היא, בין השאר, להוות מסגרת להתמקצעות והתעדכנות של העוסקים בהוראה ובהכשרת מורים. בכוונת שלובים להיות כלי להעצמה אישית של מורים ומכשירי מורים.

 אחד מתפקידי הרשת יהיה לשמש ראי ליוזמות ברמה הלאומית והעולמית בתחום החינוך והכשרת המורים. שלובים תהיה מקום לחשיפתן ולדיון בהן. הרשת החברתית שלובים תשמש גם לעדכון על אודות אירועים חינוכיים הנוגעים להוראה ולהכשרת מורים.

דברים אלה ייעשו, בזכות קהילת המורים שתתפתח בשלובים וכן, בין השאר, בזכות הכלים המופיעים בה, שעוצבו במיוחד לצרכים המיוחדים של הקהילה החינוכית..

אתם מוזמנים להתחיל להשתמש ולאמץ את שלובים לצרכיכם כאנשי חינוך. נשמח גם לשמוע תגובות, הערות, הארות והצעות.

 

בברכה ובהצלחה לכולנו


יורם